A nő a kulisszák mögött sokszor láthatatlan, gondolatai ismeretlenek, személyisége rejtve marad munkatársai előtt, de biztos, hogy ennek így kell lennie?
Három gyermekes édesanya vagyok, felelősségteljes dolgozó felnőtt, és messziről kerülöm az anyaság nehézségeiről szóló írásokat és beszélgetéseket. Stresszes? Nehéz? Igen!
DE visszagondolva minden eddigi életszakasznak is megvoltak a maga stresszforrásai, amik akkor és ott megoldhatatlannak tűntek, és húztak lefelé, és gyermekeimen is látom, hogy ugyanúgy élnek meg stresszhelyzeteket, csak más a stressz forrása, és a jelenlegi szemszögemből más a mértéke. A diákok még izgulnak a jegyek, a tananyag miatt, hogy befogadja-e őket a közösségük, és hogy anya bepakolta-e a teljes edzőcuccot délutánra, vagy valami megint kimaradt. Később jönnek a pályaorientációs és társkeresős izgalmak, az önálló élet nehézségei, az első munkahely, a főnök, a kollégák, a kihívást jelentő feladatok sora. Ezek akkor és ott a világ legnagyobb problémáinak tűnnek, és mégis mindennel szépen sorban megküzdünk.
A gyermekvállalás mindemellett egy magasabb lépcsőfoka a stressznek, amikor az ember már nem csak magáért felel és küzd, hanem egy óriási káoszban próbál életben tartani, és a legjobb tudása szerint emberré nevelni kis emberpalántákat. Sokszor gondolkozom el azon, hogy hogy lehet az, hogy a munkámhoz sok éven át tanultam, ezeket a kis élőlényeket meg csak úgy minden képzettség nélkül ránk bízták, és mi a férjemmel kapkodjuk a fejünket sok esetben, hogy most éppen mit is csináljunk, merre előre.
A helyzetekből, a körülményekből tanulunk, és óriási tudásra tettünk szert, amit a munka világában is kamatoztatunk. Feketeöves időgazdálkodási nagymester lettem – nincsenek ellébecolt délutánok vagy esték – mindig minden be van osztva felelősökkel, határidőkkel, de minden pluszprogramot és feladatot is beszuszakolok, ha igény van rá. Válság menedzserként is megállnám a helyem – ahogy mindig van egy csereruha a gyerekeknek, arra az esetre, ha véletlenül vállalhatatlanul koszosak lennének, úgy van mindig minden havária helyzetre B és C megoldásom is. A folyamatoptimalizáció a napi rutin részévé vált az ovi, a suli, és az edzések sora között. Kapcsolatépítési profi vagyok – régen a szomszédom nevét sem tudtam, mert csak aludni jártam haza, mára viszont nem tudok a kerületben úgy kimozdulni, hogy ne botlanék folyton a gyerekek által szerzett ismerősökbe a legkülönfélébb helyekről. Az együttműködési készségem már jobb nem is lehetne – óriási csapatmunkában dolgozunk a férjemmel és sorstárs szülőkkel, és félperces reggeli vagy délutáni válság értekezleteken megoldjuk a megoldhatatlannak tűnő helyzeteket is.
Mindezek mellett a szuper erőm abban van, hogy megtaláltam, mi az ami igazán fontos számomra, és nem stresszelek többé régen fontosnak tartott, de mára eltörpült dolgokon, ki tudom magamat nevetni a legnagyobb káoszban is.
Amikor este tízkor már a gyerekágy szélén ülve is el tudnék aludni, bár sok feladat várna még rám, de a két alvó nagyobb gyermekem mellett, a legkisebb a délutáni pihentető alvása miatt még mindig csak mesél a napjáról, és ül az ágyon véletlenül sem csukott szemmel, akkor zárásnak a kicsi odasúgja, hogy anya, csak még azt akarom mondani, hogy SZERETLEK! Ilyenkor a teljes napi stressz elszáll, és az eredménykimutatás óriási érzelmi profitot mutat!